Webnode nebo WordPress?

Tomáš Kremel
2 min readJan 28, 2023

WordPress je neskutečně rozsáhlý, snadno upravitelný redakční systém na kterém lze postavit jakýkoliv web. Ne vždy je ale vhodný pro každý projekt. Vysvětlím…

Pokud potřebujete web, který funguje spíše jako webová vizitka, kde je například základní info o vaší firmě, fotky provozovny, otevírací doba, kontakt případně kontaktní formulář, stačí vám web postavený na redakčním systému Webnode.

V případě, kdy chcete v rámci redakčního systému rozesílat newslettery, spravovat integrované forum přímo na webu, nebo vytvořit větší blogovací platformu, WordPress pro vás bude určitě lepší.

A nyní k rozdílům:

Hosting + Domény + Emaily

Pro obě dvě varianty je nutné mít zakoupený hosting, tedy prostor, kde je web uložený. U WordPressu si musíte zřídit hosting před instalací systému a jeho používáním, kdežto u Webnode se při tvorbě webu automaticky založí hosting a vy nemusíte absolutně nic řešit.

Emaily se zakládají v obou dvou případech velice podobně. U svého poskytovatele v sekci Emaily si vytvoříte na pár kliknutí novou emailovou schránku, kterou lze ihned používat. Poté si jej můžete napojit na vaši oblíbenou emailovou aplikaci / klienta, jako je Gmail, Seznam nebo Outlook.

Nastavení

Webnode lze nastavit během několika desítek minut, kdežto u WordPressu může nastavení trvat několik hodin v závislosti na rozsahu požadovaných funkcionalit a rozsahu celého webu.

U obou těchto řešení máte k dispozici šablony, které vám určují vzhled webu. Webnode již v základu obsahuje desítky šablon, které lze rovnou použít, kdežto u WordPressu si je musíte nainstalovat a nastavit sami. Není to nic složitého jen může nastavení trvat poněkud déle, než vychytáte správné zobrazení.

Zabezpečení

U WordPressu je nutné řešit zabezpečení na úrovní redakčního systému Wordfence případně na úrovní WAP Firewallu (rozebráno v článku Cloudflare). Společnost provozující Webnode řeší veškeré bezpečnostní hrozby a v případě potřeby jej vyřeší plošně přes všechny hostované weby. Zde je tedy výhoda být součástí většího systému jako je Webnode, protože oprava chyb a obecně jejich předcházení je zde řešeno rychleji a vy se tak nemusíte bát o nedostupnost či hacknutí webu.

SEO

Pro SEO optimalizace je víceméně jedno, jaký systém použijete. U WordPressu vám správné SEO pomůže zajistit plugin Yoast SEO, kdežto u Webnodu je SEO plugin přímo implementovaný v každé stránce a vy opět nemusíte nic řešit.

Cena

U Webnodu předem víte, kolik vás bude stát roční provoz vzhledem k jejich rozpracovanému ceníku. Dále zde máte k dispozici i podporu v rámci tarifu, přes kterou lze řešit problémy s webem nebo s jeho úpravou.

U WordPressu si drtivou většinu věcí řešíte sami, nebo jej za vás někdo řeší. WordPress je nenažraná a velice zranitelná platforma, proto budete potřebovat placené pluginy, které systém ochrání a dostanou na stejnou ne-li lepší úroveň než je Webnode.

Závěr

Pokud potřebujete:

  • Web jako vaší webovou vizitku
  • Web sloužící jako pasivní informační médium
  • Primitivní multi-jazyčný web
  • Aby něco bylo o vaší firmě na internetu
  • Základní informace o vaší provozovně
  • B2B prezentace firmy
  • Osobní blog pro nenáročné uživatele
  • Vlastní vizitka + vlastní email

vyberte si Webnode a pokud potřebujete spíše následující:

  • E-shop s blogem
  • Větší blogovací platforma, vícero autorů
  • Osobní blog pro náročné uživatele (pop-upy)

vyberte si WordPress

--

--